| Width | 100mm-2600mm |
|---|---|
| Heat Treatability | Good |
| Material | Aluminum |
| Elongation | ≥20% |
| Corrosion Resistance | Good |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Surface Treatment | Mill Finish, Anodized, Polished, Powder Coated, Etc |
| Sample | Available |
| Al (Min) | 98.8% |
| Temper | T3-T8 |
| Name | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Surface Treatment | Mill Finished |
| Application | Decoration,Construction,roofing,Building |
| Width | Customer Requirement |
| Temper | O-H112,T3-T8 |
| Name | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Color | Ral Or As Request,Customized Color Accepted |
| Package | Carton,Standard Seaworthy |
| Commodity Name | Color Coated Aluminum Coil 0.5mm Thickness |
| Name | Aluminum Coil |
|---|---|
| Temper | O - H112,H14 |
| Application | Construction,Building,Roofing |
| Width | 0-1550mm,From 650mm To 1250 Mm |
| Surface | Coated,Embossed |
| Temper | O - H112,H14 |
|---|---|
| Application | Construction,Building,Roofing |
| Surface Treatment | Coated,Embossed |
| Color | Silver,RAL Color,Aluminum |
| Standard | GB/T3880-2006,ASTM AISI JIS DIN GB,ASTM-B209 |
| Temper | O - H112,H14 |
|---|---|
| Grade | 1000,2000,3000,4000,5000,6000,7000 Series |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Construction,Building,Roofing |
| Width | 0-1550mm,From 650mm To 1250 Mm |
| Name | Aluminum Coil |
|---|---|
| Temper | O - H112,H14 |
| Grade | 1000 3000 5000 6000 Series |
| Application | Construction,Building,Roofing |
| Width | 0-1550mm,From 650mm To 1250 Mm |
| Name | Aluminum Coil |
|---|---|
| Temper | O - H112,H14 |
| Grade | 1000 3000 5000 6000 Series |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Construction,Building,Roofing |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Thickness | 0.2mm-6.0mm |
| Yield Strength | ≥110Mpa |
| Heat Treatability | Good |
| Hardness | ≤95HB |